Vote

2020 Municipal Elections – Who’s running? Where do I vote?

(Last Updated On: November 4, 2020)

Nipawin, SK November 3rd, 2020 – Here is a handy list of who the candidates are in the Nipawin and area 2020 Municipal Elections. Regular and Advance Poll dates and voting locations are listed.

Town of Nipawin

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 AM to 8:00 PM CST at the Evergreen Centre, Nipawin, Saskatchewan

Advanced poll is on Wednesday, November 4th from 5:00 PM until 8:00 PM at the Nipawin Town Office

Mayor (1)

  • Rennie Harper
  • Brian Starkell
  • Marlon Zacharias

Councilors (6)

  • Janice Boughen
  • Sheldon Chornawka
  • John Dempster
  • Bruce Pihowich
  • Gene Rusk
  • Sheila Seiferling
  • Kerry Skowronski
  • Geoff Stewart
  • Stacey Vik
  • G. Joyce Watts

More information for the Town of Nipawin 2020 Municipal Election

Rural Municipality of Nipawin

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Codette Community Centre, Railway Ave, Codette, Saskatchewan

Advanced poll is on Wednesday, November 4th from 9:00 am to 4:00 pm at the Municipal Office at 529 Service Street, Codette, SK

Reeve

Poll Abandoned – Reeve Dona Hoppe elected by acclamation

Division Councilors

  • Division 1
    • Poll Abandoned – Brandon Perkins elected by acclamation
  • Division 3
    • Craig Griffin
    • Shelly Smits
  • Division 5
    • Debbie Karle
    • Ken Skibinski

More information on the RM of Nipawin 2020 Municipal Election

Village of Codette

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Codette Community Centre, Railway Ave, Codette, Saskatchewan

Advanced poll is on Wednesday, November 4th from 9:00 am to 4:00 pm at the Municipal Office at 529 Service Street, Codette, SK

Mayor

Poll Abandoned – Malcolm Haveroen elected by acclamation

Councilors (4)

  • Kathy Barks
  • Lyle Black
  • Ellis Dean
  • Gordon C. Joyes
  • Julia Peters

More information on the Village of Codette 2020 Municipal Election

Town of Carrot River

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Carrot River Community Hall, 3240 3rd Ave, Carrot River, SK

Advanced poll took place October 30th 2020

Mayor

  • Ila B.J. Boehm
  • Brock Irvine
  • Dennis Letendre
  • Mike Livermore

Councillors (6)

  • Chris Bergen
  • Dylan Borody
  • D. Scott Debienne
  • Al Frecon
  • Carrie Neigel
  • Sheldon Rempel
  • Chad Trombley
  • Neal Wasko

More information on the Town of Carrot River 2020 Municipal Election

Rural Municipality of Moose Range

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Carrot River Community Hall on 3rd Ave, Carrot River, Saskatchewan

Advanced poll took place October 30th 2020

Reeve

  • Bud Charko
  • Wilfred Wolowski

Division Councillors

  • Division 1:
    • Roman Charko
    • Lyle Quiring
  • Division 3:
    • Poll Abandoned – Brian Digness elected by acclamation
  • Division 5
    • Poll Abandoned – Rayan Dury elected by acclamation

More information on the RM of Moose Range Municipal Election

Rural Municipality of Torch River

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at locations listed below

Division 1 -The White Fox Seniors Hall at 301 Elinor Street, White Fox, SK

Division 3 – The Smeaton Legion Hall at 110 Veterans Street, Smeaton, SK

Advanced poll took place October 28th 2020

Reeve

Poll Abandoned – Reeve Jerry Kindrat elected by acclamation

Councilors

  • Division 1
    • Dalton Clifford
    • David LaRose
  • Division 3
    • Peter Lubyk
    • Richard Mardell
  • Division 5
    • Poll Abandoned – Councillor Richard Pickett elected by acclamation

More information on the RM of Torch River 2020 Municipal Election

Village of White Fox

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the White Fox Village Office, 116 Main Street, White Fox SK

Advanced poll took place November 2nd, 2020

Mayor

  • Brian Lane
  • Howard Shacklock

Councilors

  • Mary Lou Almen
  • Ed Bodnar
  • Andrea Currie
  • Melissa Matton
  • Ray Twarzynski

More information on the Village of White Fox 2020 Municipal Election

Village of Love – NO POLLS

Mayor

Poll Abandoned – Mayor Shelley Vallier elected by acclamation

Councillors

  • Poll Abandoned – Councillor Sandy Wicks elected by acclamation
  • Poll Abandoned – Councillor Dean Ireland elected by acclamation

More information on the Village of Love 2020 Municipal Election

Town of Choiceland

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Choiceland Town Office

Advance poll is on Thursday November 5th from 5:00 pm to 8:00 pm at the Choiceland Town Office

Mayor

Poll Abandoned – Mayor Robert Mardell elected by acclamation

Councillors (4)

  • Doug Kosowan
  • Kory Smith
  • Kyle Stromme
  • Jon Wadden
  • Cindy White

More information on the Town of Choiceland 2020 Municipal Election

Village of Smeaton

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Village of Smeaton Office, Smeaton SK

Advanced poll took place October 30th 2020

Mayor

Poll Abandoned – Mayor Sonia Fidyk elected by acclamation

Councillors (2)

  • Donna Pelech
  • Lyle White
  • Darrell Whitley

More information on the Village of Smeaton 2020 Municipal Election

Rural Municipality of Arborfield

The vote will take place on Monday, the 9th day of November, 2020, 9:00 am to 8:00 pm CST at the Arborfield Hall, Arborfield, SK

Advanced poll took place October 24th 2020

Reeve

Poll Abandoned – Reeve Don Underhill elected by acclamation

Councillors

  • Division 3
    • Bernie Carpentier
    • Mervin Edwards
  • Division 5
    • Poll Abandoned – Councillor Pat Lussier elected by acclamation

More information on the RM of Arborfield 2020 municipal Election

Town of Arborfield – NO POLLS

No polls will take place in the Town of Arborfield. All persons listed are elected by acclamation

Mayor

Poll Abandoned – Mayor Chet Edwards elected by acclamation

Councillors

Poll Abandoned, all Councillors elected by acclamation

  • Steven Gray
  • Brian Johnson
  • Wendy Ralph
  • Tyler Soucy

More information on the Town of Arborfield 2020 municipal Election

Village of Zenon Park

Mayor

Poll Abandoned – Eric Valois elected by acclamation

Councillors (3) Elected by acclamation

  • Marc Hudon elected by acclamation
  • Mark Munson elected by acclamation
  • Lina Ralph elected by acclamation

*Note: Only 3 nominations were received by the initial deadline for nominations. Those three councillors were elected by acclamation and a second request for nominations went out to fill the fourth council seat, after which, three nominations were submitted for the one remaining council seat

Councillor (1)

  • Ryan Atkings
  • Sheila Brisco
  • Diane Leblanc

More information on the Village of Zenon Park 2020 Municipal Election

Village of Aylsham – NO POLLS

Polls abandoned – All candidates elected by acclamation in the Village of Aylsham, SK

More information on the Village of Aylsham 2020 Municipal Election (Facebook page)


Rules for voting in Saskatchewan municipal elections

Look up candidates running in other Rural Municipalities in Saskatchewan

Post Author: Joanne Francis

Joanne Francis is the Editor and Journalist for Nipawin News